fbpx

Dofinansowania do fotowoltaiki

Montaż paneli fotowoltaicznych niewątpliwie wiąże się ze sporym wydatkiem. Należy jednak rozważyć możliwość ubiegania się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aktualnie dostępnych jest wiele programów mających na celu wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i większych gospodarstw rolnych. 

Rządowe dofinansowanie Mój Prąd

Rządowy program wspiera przede wszystkim osoby fizyczne, które mają w planach zainstalowanie fotowoltaiki. Program zakłada każdorazowe dofinansowanie do instalacji w wysokości 5 tysięcy złotych. W przypadku instalacji o wartości niższej niż 10 tysięcy złotych, dofinansowanie wynosi połowę kwoty instalacji. Cały projekt jest reakcją rządu na międzynarodowe zobowiązania, w wyniku których Polska musi zwiększyć udział energii odnawialnej w gospodarce.

Należy również zaznaczyć, że kwota dofinansowania zwolniona jest z podatku PIT, a wysokość dofinansowania może dotyczyć nie tylko kosztów zakupu, ale również montażu instalacji przez profesjonalne firmy z sektora usług. Jako podstawowe kryteria kwalifikujące do otrzymania środków finansowych podano, że osoba fizyczna musi wytwarzać prąd na własny użytek. Ponadto do programu kwalifikują się panele o mocy od 2 do 10 kWp, które nie stanowią elementów rozbudowujących istniejącej już instalacji. Pieniądze z dotacji dotyczą jednego budynku, a jeżeli na obszarze posesji znajdują się dwa budynki lub więcej, należy złożyć osobne wnioski o dotację dla każdego z nich. Jednocześnie ważną kwestią jest, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przydziela pieniądze, jeżeli budynek posiada przyłącze docelowe umożliwiające montaż licznika dwukierunkowego.

Ulga termomodernizacyjna – na czym polega?

Ulga termomodernizacyjna pojawiła się pierwszy raz w zeznaniu podatkowym za rok 2019, kiedy istniała możliwość odliczenia od swoich dochodów wydatków na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, ocieplenie budynków mieszkalnych oraz instalację fotowoltaiczną.

Na podstawie prawnej art. 26 h Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.), oraz art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 43) można odczytać, że z ulgi mogą skorzystać osoby fizyczne opodatkowane w sposób liniowy (19%), według skali (17% lub 32%), bądź w formie ryczałtu. Polskie prawo posiada również bardzo konkretny wykaz materiałów oraz usług, które podlegają uldze. Te informacje można odnaleźć w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2489).

Aby spełnić warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi, należy spełniać trzy warunki: być właścicielem modernizowanego budynku, który jest domem jednorodzinnym, bądź budynkiem mieszkalnym, a inwestycja zostanie zakończona do 3 lat od rozpoczęcia pierwszych prac budowlanych.

Odliczenie od podatku rolnego 25 % wartości inwestycji

Właściciele gospodarstw rolnych również mają możliwość skorzystania z dofinansowania. Rolnicy mogą skutecznie zabezpieczyć się przed wzrostem cen energii. Istnieje możliwość odliczenia 25% wartości inwestycji od podatku rolnego. Ulga przyznawana jest po zakończeniu prac i wynosi aż ¼ całej kwoty instalacji od należnego podatku rolnego. Co ważne, kwota ulgi może zostać rozliczona w ciągu 15 lat od momentu zakończenia inwestycji.

Agroenergia

Agroenergia to kolejny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mający na celu wsparcie rolników w zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Ta dotacja może pokryć 20% kosztów instalacji. Należy jednak podkreślić, że w przypadku chęci skorzystania z przysługującej ulgi rolnej niemożliwe jest wystąpienie o dofinansowanie z programu Agroenergia. Przepisy dotyczące mocy paneli są tożsame jak w przypadku projektu “Mój prąd”.

Jak skorzystać z programów?

Nabór wniosków do programów jest otwarty, co oznacza, że można bez przeszkód ubiegać się o dofinansowanie. Warto zaznaczyć, że, aby skorzystać z dofinansowania, nie trzeba korzystać z kredytów, jednakże w przypadku kredytowania rata wynosi tyle, co rachunek za energię elektryczną. Sprawia to, iż skorzystanie z zewnętrznego wsparcia finansowego jest atrakcyjną ofertą dla osób, które chcą podjąć działania mające na celu zainstalowanie fotowoltaiki na swojej działce.

Zaufana Firma

Zaufali nam nasi klienci

Wsparcie 24/7

+48 690 693 636

Szybki zwrot

Czas zwrotu to tylko 6 lat

Ekspresowy montaż

Jedynie 10 dni

Najważniejsze Fakty

Instalacje fotowoltaiczne produkują prąd cały rok, także w pochmurne dni.

Dzięki dofinansowaniom instalacje fotowoltaiczne zwaracają się już po 6 latach.

Instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne, bezobsługowe oraz praktycznie nie wymagają konserwacji.

Paneli fotowoltaicznych nie trzeba myć. Dzięki specjalnej powłoce wystarczy padający deszcz raz na kilka tygodni.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zostaw nam wiadomość! Odpowiemy najszybciej jak to możliwe 🙂