Ogrzewanie domu za pomocą fotowoltaiki za darmo?
Oczywiście jest to możliwe. W tym artykule dowiesz się jaki jest koszt ogrzewania fotowoltaiką i kiedy zwróci się taka inwestycja.
Koszt ogrzewania fotowoltaiką to nic innego jak ogrzewanie elektryczne. Niestety sama instalacja solarna nie wystarczy, żeby zapewnić ciepło w naszym domu. Potrzebny jest dodatkowy element, którym może być pompa ciepła, kocioł kondensacyjny lub folie grzewcze. Przy połączeniu fotowoltaiki wraz z jednym trzech ww. urządzeń możemy mieć całkowicie darmowe ogrzewanie z szybkim zwrotem. Dodatkowo można uzyskać dofinansowania na wszystkie z trzech rodzajów ekologicznego ogrzewania.
Największymi zaletami ogrzewania elektrycznego jest brak opłat za paliwo, którym w tym przypadku jest prąd produkowany z naszej przydomowej instalacji fotowoltaicznej oraz wygoda i brak obsługi.
Poniżej przedstawiono warianty ogrzewania za pomocą fotowoltaiki:
- Fotowoltaika + pompa ciepła
Wariant ten jest najlepszy w przypadku termomodernizacji istniejącego już budynku, ale jest również stosowany w nowym budownictwie. Z uwagi na wysokie dofinansowania z programu Czyste Powietrze inwestycja w pompę ciepła zwróci się bardzo szybko.
Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które zastępuje tradycyjny kocioł w instalacji centralnego ogrzewania. Żeby możliwy był montaż pompy ciepła wymagane jest posiadanie ogrzewania podłogowego. Spowodowane to jest faktem, że ogrzewanie podłogowe wymaga cieczy o niższej temperaturze niż grzejniki.
Działa ona na zasadzie kompresora, który generuje energię dzięki różnicy ciśnień. Wytworzona w ten sposób energia podgrzewa ciecz, która krąży w układzie grzejnym. Pompa ciepła potrzebuje do działania zasilania elektrycznego, które może być dostarczone bezpośrednio z instalacji fotowoltaicznej.
Wielką zalet pomp ciepła jest współczynnik COP wynoszący 1:4. W skrócie oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej pompa ciepła wygeneruje aż 4 kW energii cieplnej.
- Fotowoltaika + kocioł elektryczny
W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest alternatywą dla pompy ciepła w obiektach już wybudowanych i posiadających instalację centralnego ogrzewania. Jednakże w tym przypadku nie jest konieczne posiadanie ogrzewania podłogowego. Równie dobrze możemy zasilić tą metodą instalacje złożoną z grzejników.
Kocioł elektryczny jest również elementem, który zajmuje miejsce tradycyjnego kotła w całym ustroju ogrzewania. Jednakże w odróżnieniu od pompy ciepła z jednego kW energii elektrycznej wyprodukuje jeden kW energii cieplnej. Kolejną różnicą jest cena, która jest nawet 6-cio krotnie niższa niż pompy ciepła, co jest z kolei skompensowane koniecznością montażu większej instalacji fotowoltaicznej.
- Fotowoltaika + folie grzewcze
Jest to rozwiązanie z goła inne niż wyżej przytoczone przykłady.
Wariant ten jest najbardziej odpowiedni dla domów nowo budowanych, gdyż jako czynnik grzewczy nie występuje tutaj ciecz. Za ogrzewanie odpowiadają folie grzewcze, które podłączane są bezpośrednio do instalacji elektrycznej a montowane są bezinwazyjnie w posadzkach lub sufitach. W połączeniu z fotowoltaiką zapewniają koszty ogrzewania na poziomie zero złotych. Podobnie jak w przypadku kotła elektrycznego współczynnik COP wynosi 1:1 i zainstalowana instalacja fotowoltaiczna musi mieć większą moć niż w przypadku pompy ciepła.
W istniejących już obiektach możliwe jest również wykonanie takiej instalacji, jednakże wiąże się to z przeprowadzeniem gruntownego remontu, który umożliwi montaż folii.
Wielka zaletą tego rozwiązania jest jego prostota, gdyż w skład systemu wchodzi tylko folia grzewcza i okablowanie, co ma odwzorowanie w niskiej cenie.