Zauważyłeś, że kolejny rok z rzędu płacisz więcej za prąd i ogrzewanie? Wzrost wysokości taryf stał się tradycją początku roku kalendarzowego, a do tego dochodzą także inne opłaty. Przyszłość także nie może napawać optymizmem. W dokumencie „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” dokonano prognoz dalszego wzrostu taryf. Jak zmieni się cena prądu w perspektywie kolejnych dziesięciu lat? Do 2030 roku nasze rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o kolejne 20%, a kto wie jakie dodatkowe obciążenia trafią do naszych rachunków. Także ceny opału będą rosły. Jak uniezależnić się od tych rokowań?
Inwestycja w OZE
Instalacja odnawialnych źródeł energii to nie tylko perspektywa oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej, ale także inwestycja w zdrowie i środowisko. Czerpanie darmowej energii ze słońca, wiatru czy wody to ekologiczne źródła zasilania gospodarstwa domowego, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa w energię. Panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła nie powodują emisji zanieczyszczeń, nie są emitorem ponadnormatywnych dźwięków, ani nie generują promieniowania wpływającego na pogorszenie klimatu elektromagnetycznego. Zakup i montaż urządzeń może wydawać się jednorazowo wysokim wydatkiem, trzeba jednak uwzględnić możliwość otrzymania dotacji oraz odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, dzięki którym wydana kwota może zmniejszyć się o kilkadziesiąt procent.
Ulga termomodernizacyjna – co to takiego?
Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku. Umożliwia ona odliczenie od dochodu (skala podatkowa, podatek liniowy) albo od przychodu (ryczałt ewidencjonowany) ulgi z tytułu poniesionych przez podatnika wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi w ramach przeprowadzania termomodernizacji obiektu. Celem wdrożenia tego narzędzia jest chęć ograniczenia zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i co można odliczyć?
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy, będący właścicielami albo współwłaścicielami mieszkalnego domu jednorodzinnego. Ważne jest, aby obiekt był już wybudowany. Oznacza to, nieruchomości będące w budowie nie mogą być zgłaszane w ramach ulgi.
Zakres możliwych wydatków, jakie kwalifikują się do przyznania ulgi zawiera między innymi: montaż instalacji fotowoltaicznej, wymianę okien i drzwi, koszty zakupu kotła gazowego lub pomp ciepła, wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej czy demontaż źródła ciepła na paliwo stałe. Pełen wykaz został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21.12.2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ważne, aby wszystkie wydatki były udokumentowane odpowiednimi fakturami.
Ile wynosi ulga termomodernizacyjna?
Podatnik przeprowadzający termomodernizację swojego domku może odliczyć w zeznaniu rocznym kwotę o wartości maksymalnie 53 000 złotych. Dokonuje tego w zeznaniu rocznym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 stosując załącznik PIT/O. Czas realizacji inwestycji premiowanej ulgą termomodernizacyjną nie może przekraczać trzech lat, a gdy kwota odliczenia nie ma pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, może on dokonywać odliczeń w kolejnych sześciu latach. Jak wygląda to w praktyce? Załóżmy że na termomodernizację naszego domku wydaliśmy łącznie 50 tysięcy złotych. W ramach tej kwoty zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną i ociepliliśmy obiekt styropianem. Jeśli rozliczamy się według stawki podatku 18%, nasz zwrot wyniesie 9 tysięcy złotych.