fbpx

Fotowoltaika ulga podatkowo | Zyskaj nawet 53 000 zł

Zauważyłeś, że kolejny rok z rzędu płacisz więcej za prąd i ogrzewanie? Wzrost wysokości taryf stał się tradycją początku roku kalendarzowego, a do tego dochodzą także inne opłaty. Przyszłość także nie może napawać optymizmem. W dokumencie „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” dokonano prognoz dalszego wzrostu taryf. Jak zmieni się cena prądu w perspektywie kolejnych dziesięciu lat? Do 2030 roku nasze rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o kolejne 20%, a kto wie jakie dodatkowe obciążenia trafią do naszych rachunków. Także ceny opału będą rosły. Jak uniezależnić się od tych rokowań?

Inwestycja w OZE

Instalacja odnawialnych źródeł energii to nie tylko perspektywa oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej, ale także inwestycja w zdrowie i środowisko. Czerpanie darmowej energii ze słońca, wiatru czy wody to ekologiczne źródła zasilania gospodarstwa domowego, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa w energię. Panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła nie powodują emisji zanieczyszczeń, nie są emitorem ponadnormatywnych dźwięków, ani nie generują promieniowania wpływającego na pogorszenie klimatu elektromagnetycznego. Zakup i montaż urządzeń może wydawać się jednorazowo wysokim wydatkiem, trzeba jednak uwzględnić możliwość otrzymania dotacji oraz odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, dzięki którym wydana kwota może zmniejszyć się o kilkadziesiąt procent.

Ulga termomodernizacyjna – co to takiego?

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku. Umożliwia ona odliczenie od dochodu (skala podatkowa, podatek liniowy) albo od przychodu (ryczałt ewidencjonowany) ulgi z tytułu poniesionych przez podatnika wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi w ramach przeprowadzania termomodernizacji obiektu. Celem wdrożenia tego narzędzia jest chęć ograniczenia zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i co można odliczyć?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy, będący właścicielami albo współwłaścicielami mieszkalnego domu jednorodzinnego. Ważne jest, aby obiekt był już wybudowany. Oznacza to, nieruchomości będące w budowie nie mogą być zgłaszane w ramach ulgi.

Zakres możliwych wydatków, jakie kwalifikują się do przyznania ulgi zawiera między innymi: montaż instalacji fotowoltaicznej, wymianę okien i drzwi, koszty zakupu kotła gazowego lub pomp ciepła, wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej czy demontaż źródła ciepła na paliwo stałe. Pełen wykaz został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21.12.2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ważne, aby wszystkie wydatki były udokumentowane odpowiednimi fakturami.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna?

Podatnik przeprowadzający termomodernizację swojego domku może odliczyć w zeznaniu rocznym kwotę o wartości maksymalnie 53 000 złotych. Dokonuje tego w zeznaniu rocznym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 stosując załącznik PIT/O. Czas realizacji inwestycji premiowanej ulgą termomodernizacyjną nie może przekraczać trzech lat, a gdy kwota odliczenia nie ma pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, może on dokonywać odliczeń w kolejnych sześciu latach. Jak wygląda to w praktyce? Załóżmy że na termomodernizację naszego domku wydaliśmy łącznie 50 tysięcy złotych. W ramach tej kwoty zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną i ociepliliśmy obiekt styropianem. Jeśli rozliczamy się według stawki podatku 18%, nasz zwrot wyniesie 9 tysięcy złotych.

Zaufana Firma

Zaufali nam nasi klienci

Wsparcie 24/7

+48 690 693 636

Szybki zwrot

Czas zwrotu to tylko 6 lat

Ekspresowy montaż

Jedynie 10 dni

Najważniejsze Fakty

Instalacje fotowoltaiczne produkują prąd cały rok, także w pochmurne dni.

Dzięki dofinansowaniom instalacje fotowoltaiczne zwaracają się już po 6 latach.

Instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne, bezobsługowe oraz praktycznie nie wymagają konserwacji.

Paneli fotowoltaicznych nie trzeba myć. Dzięki specjalnej powłoce wystarczy padający deszcz raz na kilka tygodni.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zostaw nam wiadomość! Odpowiemy najszybciej jak to możliwe 🙂