Pompy Ciepła
Najciekawsze urządzenie grzewcze
Pompy ciepła należą do najciekawszych rozwiązań grzewczych spośród wszystkich technologii. Urządzenie można traktować jako inwestycję, która daje gwarancję zwrotu, a jednocześnie ciepło otrzymywane jest bez obsługi mieszkańca oraz ekologicznie. W dodatku nie wymaga osobnego pomieszczenia na kotłownię, gdyż nie brudzi i nie zajmuje dużo miejsca. Wielu osobom pompa ciepła kojarzy się z potrzebą kopania w ziemi, ale nie niekoniecznie musi tak być.

Jak działa pompa ciepła?
Dolne źródło jest miejscem, z którego pobierana jest energia. Może nim być ziemia, woda lub powietrze. W tym miejscu działa parownik. Następnie para jest transportowana do sprężarki, gdzie wzrasta temperatura i ciśnienie czynnika. Górne źródło to z kolei miejsce odbioru ciepła. Dochodzi do niego poprzez zastosowanie skraplacza. Czynnik grzewczy jest skraplany, a jednocześnie oddaje energię do ogrzewania budynku. Kolejnym elementem systemu jest zawór rozprężny, gdzie zmniejsza się temperatura i ciśnienie czynnika. Całość tworzy układ zamknięty.
Rodzaje pomp ciepła
Podstawowy podział dotyczy dolnego źródła urządzenia. W przypadku kolektorów poziomych i pionowych jest nim ziemia. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest największa stabilność dostarczania energii. Największą wadą jest potrzeba zrobienia odwiertów. W przypadku kolektorów poziomych potrzebna jest większa powierzchnia rozkopów, ale jednocześnie mniejsza głębokość. Aktualnie dzięki postępie w technologii pomp ciepła prym wiodą powietrzne pompy ciepła. Do pracy nie wymagają one zarówno wymiennika pionowego jak i poziomego, pozwala to zredukować koszty całej instalacji oraz oszczędza miejsce na działce. Wszystko to sprawia, że od kilku lat to właśnie powietrzne pompy ciepła należą do najczęściej instalowanych spośród wszystkich rodzajów pomp ciepła w instalacjach domowych.
Pompa ciepła i fotowoltaika
Połączenie idealne!
Pompa ciepła idealnie współpracuje z fotowoltaiką. Zadania obu urządzeń są różne, ale świetnie się dopełniają. Fotowoltaika produkuje prąd, którego część jest przeznaczana na działanie pompy. Istotnym aspektem, który dochodzi podczas wybrania takiego systemu, jest uniezależnienie się od dostawców. W takim przypadku mieszkańcy sami produkują zarówno prąd, jak i ciepło. Nie ma potrzeby dostarczania do domu materiału opałowego, a jednocześnie podwyżki prądu również nie są straszne. Inwestycja pozwala na darmowe ogrzewanie i produkcję prądu (do zaspokojenia całościowego lub częściowego zapotrzebowania budynku) już po etapie montażu urządzeń.
Aspekt finansowy montażu pompy ciepła
Urządzenie stanowi inwestycję, której okres zwrotu szacowany jest już na 5 lat. W dodatku wybierając je, mamy pewność, że nie dojdzie do gwałtownej zmiany ceny. W przypadku węgla czy drewna mogą pojawić się koszty w związku z emisją zanieczyszczeń. Zasada działania pompy ciepła jest zbliżona do lodówki, ale o odwróconym obiegu. Urządzenie potrzebuje prądu do działania, ale efekt cieplny jest kilkukrotnie wyższy od inwestycji w postaci energii elektrycznej. Jak duży jest ten zysk, określa współczynnik COP.
Pozostałe zalety wynikające z zastosowania pompy ciepła
Pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa, co jest wygodne i prowadzi do znaczącej oszczędności czasu w stosunku do kotłów zasypowych. Istotne jest to, że urządzenie nie wymaga wydzielenia kotłowni. Samo nie zajmuje dużo przestrzeni, a w dodatku nie potrzebuje dodatkowego miejsca na składowanie materiału opałowego (czym wygrywa nie tylko z węglem i drewnem, ale również pelletem czy brykietem). Jednocześnie pomieszczenie pozostaje czyste, a więc można przeznaczyć je na inne cele. Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie. Podczas produkcji ciepła nie są emitowane szkodliwe substancje do atmosfery. Wkład prądu jest znacznie niższy niż efekt w postaci ciepła, ale ten i tak w elektrowniach powstaje przy zastosowaniu filtrów wysokiej jakości (elektrofiltry mają znacznie powyżej 99% efektywności). Warto pamiętać, że wybierając to rozwiązanie, nie ma potrzeby przekopywania działki.
Podsumowanie
Pompa ciepła to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie inwestycje. Nieco wyższa kwota wydana na początku owocuje bardzo tanim ogrzewaniem w przyszłości. Jednocześnie urządzenie nie wymaga obsługi, więc prowadzi do oszczędności czasu. Do tego nie zajmuje wiele miejsca i nie zanieczyszcza pomieszczenia, w którym się znajduje. Wybierając pompę ciepła, nie przyczyniamy się do degradacji środowiska. Dodatkowe korzyści wynikają z zastosowania systemu hybrydowego z fotowoltaiką.
Zaufana Firma
Zaufali nam nasi klienci
Wsparcie 24/7
+48 690 693 636
Szybki zwrot
Czas zwrotu to tylko 6 lat
Ekspresowy montaż
Jedynie 10 dni