Fotowoltaika jest coraz popularniejsza.
W Polsce z miesiąca na miesiąc wzrasta świadomość ludzi dotycząca fotowoltaiki. Staje się ona z miesiąca na miesiąc coraz popularniejsza a ludzie chętnie montują fotowoltaikę na dachach swoich domów. Nie ma się co dziwić fotowoltaika a właściwie instalacja fotowoltaiczna to świetna inwestycja pozwalająca ograniczyć rachunki za prąd oraz zadbać o środowisko. Dodatkowo możliwość uzyskania dofinansowania w bardzo prosty sposób jeszcze bardziej zwiększa opłacalność fotowoltaiki.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Każda instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z urządzania wytwarzającego energię elektryczną, urządzenia przetwarzającego energię elektryczną, zabezpieczeń oraz systemów montażowych.

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z: Paneli fotowoltaicznych, konstrukcji montażowej, zabezpieczeń DC, falownika, zabezpieczeń AC
Wszystkie te elementy współpracują ze sobą tak, aby sprawnie i bezpiecznie wytwarzać energię elektryczną, którą możesz zużyć w gniazdku elektrycznym w swoim domu, firmie lub gospodarstwie.
Niezależnie od tego, czy ma to być instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego, dla firmy czy dla gospodarstwa rolnego, wszystkie te instalacje będą działały w zbliżony sposób.
Panele fotowoltaiczne
Panel fotowoltaiczny zbudowany jest z: aluminiowej ramy, szkła hartowanego, enkapsulatu, ogniw krzemowych, foli zabezpieczającej oraz puszki przyłączeniowej
Elementem instalacji fotowoltaicznej, który jest odpowiedzialny za wytwarzania energii elektrycznej jest panel fotowoltaiczny inaczej nazywany również modułem fotowoltaicznym. Bardzo często można spotkać się również z określeniem panel solarny. Jest to określenie błędne mieszające dwa pojęcia: panele fotowoltaiczne oraz kolektory solarne, które służą do bezpośredniego ogrzewania wody, a nie do wytwarzania energii elektrycznej. Panel fotowoltaiczny wytwarza prąd stały oznaczany jako DC.
Prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne nie możemy zużyć bezpośrednio w typowych urządzeniach gospodarstwa domowego. Prąd stały spotkać możemy we wszelkiego rodzaju bateriach i akumulatorach np. w baterii do zegarka, lampce czy w akumulatorze samochodowym.
Zatem, aby spożytkować wytworzony przez panele prąd potrzebujemy zamienić go na prąd przemienny o takich samych parametrach, jak ten w sieci energetycznej. Prąd przemienny oznaczamy jako AC.
Falownik
Do przetworzenia prądu stałego wytworzonego przez panele fotowoltaiczne do prądu przemiennego wykorzystywany jest falownik, nazywany inaczej inwerterem. Urządzenie to przetwarza wyprodukowany prąd DC do postaci zużywalnej w gniazdku elektrycznym.
Falownik bardzo często nazywany jest sercem instalacji fotowoltaicznej.
Warto tutaj zwrócić uwagę na dodatkowo funkcjonalności w jaki wyposażony jest falownik takie jak: aplikacja do wizualizacji, wykrywanie łuku elektrycznego czy możliwość współpracy z akumulatorami.
Konstrukcje montażowe
Kolejnym elementem systemu fotowoltaicznego jest konstrukcja montażowa paneli fotowoltaicznych. Aktualnie na rynku jest bardzo wielu producentów systemów montażowych, które posiadają zbliżone do siebie parametry oraz właściwości.
W przypadku systemów montażowych najważniejsze jest to, aby zamontowane zostały zgodnie z wytycznymi producentów oraz to, aby w jednej instalacji wykorzystać systemy montażowe wraz ze wszelkimi akcesoriami przeznaczonymi do montażu paneli od jednego producenta.
Zabezpieczenia
Ostatnim elementem fotowoltaiki są zabezpieczenie elektryczne. W przypadku instalacji fotowoltaicznej rozliczanej w systemie prosumenckim (w praktyce wszystkie instalacje fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym, instalacje fotowoltaiczne dla rolników o mocy mniejszej niż 50 kWp oraz zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych dla firm o mocy mniejszej niż 50 kWp), wykorzystywane są dwa rodzaje zabezpieczeń instalacji: zabezpieczenia przepięciowe, które służą do ochrony urządzeń gospodarstwa domowego w przypadku wyładowań atmosferycznych oraz zabezpieczenia nadprądowe lub bezpieczniki, które służą do zabezpieczenia przewodów instalacji fotowoltaicznej.