fbpx

Jak działa system rozliczania prosumenta?

Zakładając fotowoltaikę zmieniasz swój system rozliczeniowy

 

Odnawialne źródła energii na czele z instalacją fotowoltaiczną są coraz częściej wybieraną alternatywą do rosnących cen za prąd pobierany z Zakładu Energetycznego. Niestety użytkownicy fotowoltaiki i osoby mające zamiar zainwestować w solarną alternatywę, bardzo często nie wiedzą, w jaki sposób mają rozliczać się z pozyskanej energii.

Przepisy są stale regulowane, jednak nadal ciężko wypracować jeden spójny konsensus co do sposobu rozliczenia prosumentów.

 

Prosument, czyli kto?

 

Prosumentem jest osoba lub odbiorca, będąca jednocześnie producentem energii elektrycznej (z własnej mikroelektrowni) oraz jej użytkownikiem. Dotyczy to zarówno podmiotów fizycznych, którzy zasilają w ten sposób własną nieruchomość, jak również właścicieli przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. Jednak należy mieć na uwadze, że miano prosumenta przysługuje jedynie osobom, które wytwarzany prąd zużywają na własne potrzeby i nie sprzedają go podmiotom trzecim.

 

 

W jaki sposób rozliczany jest prosument?

 

Kwestia rozliczania prosumenta jest mocno sporna, ze względu na definicję samej osoby uprawnionej do posiadania tego miana. Prąd wytwarzany z instalacji fotowoltaicznej musi zostać przeznaczony tylko na potrzeby budynku, jednak nie można zapomnieć o konieczności magazynowanie nadwyżki w Zakładzie Energetycznym (dotyczy instalacji w systemie on-grid). Przede wszystkim użytkownik musi mieć świadomość możliwości uzyskania upustów w ramach ekologicznej działalności.

Mianowicie chodzi o system bezgotówkowego rozliczania, nazywany opomiarowaniem netto, który jednak zależny jest od rozmiarów instalacji i kilku innych czynników. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Zakład Energetyczny ma obowiązek przyjąć nadwyżkę energii i proces ten nie ma nic wspólnego z jej sprzedażą. Ważne jest, aby użytkownik miał świadomość utraty części zmagazynowanego prądu.

W przypadku instalacji do 10 kWp wartość ta wynosi 80%, a przy fotowoltaice wytwarzającej powyżej 10 kWp, ale nie więcej niż 50 kWp – 70%. Już niezależnie od czynników przy instalacyjnych, każdy prosument ma pełny rok obrotowy na odbiór zmagazynowanej energii. Jest to ściśle powiązane z cyklem zużycia energii, gdyż wiosną i latem ilość pozyskiwana ze słońca jest dużo wyższa niż zimą czy jesienią.

 Rozliczanie prosumenta

 

 

Co z nieodebraną nadwyżką?

 

W przypadku braku odebrania wyprodukowanej nadwyżki z Zakładu Energetycznego w okresie do 365 dni od daty jej wpłynięcia prosumentowi nie przysługuje już do niej prawo. Jest to jasno określone w Ustawie o OZE i trzeba mieć świadomość braku odwracalności tego procesu. Jednocześnie warto rozwiać wątpliwości co do sposobu rozliczania energii elektrycznej.

Prosument musi wykonywać ten obowiązek na podstawie umowy kompleksowej, zawartej z konkretną siecią energetyczną. Ważne jest, aby odbiorca i użytkownik nie posiadał oddzielnej umowy odnoszącej się do dystrybucji, a kolejnej do sprzedaży. W tym wypadku podmiot nie może nazywać się prosumentem i nie podlega rozliczeniom na podstawie opustów.

 

 

Obowiązki prosumenta

 

Oczywiście korzyści nie są jedyną rzeczą, o jakiej musi wiedzieć użytkownik mikroelektrowni. Podmiot chcący być określany mianem prosumenta musi poinformować o zmianie sposobu zasilania nieruchomości na odnawialne źródło energii i ściśle określić moc instalacji. Termin jest tutaj kluczowy i należy zgłosić to do Urzędu i Zakładu Energetycznego w terminie do 14 dni od pierwszego uruchomienia fotowoltaiki.

Jednocześnie w przypadku zawieszenia procesu generowanie energii przez instalację na okres dłuższy niż 30 dni lub zakończenia produkcji energii – należy w terminie nieprzekraczającym 45 dni od daty unieruchomienia fotowoltaiki zgłosić tę informację. Prosument musi mieć również świadomość, że wszystkie szczegółowe zasady dotyczące energii wprowadzonej do sieci powinien regulować aneks umiejscowiony w umowie kompleksowej.

Najważniejsze jest jednak to, że jeżeli zdecydujesz się na współpracę z nami to zgłoszenie i wszelkie pozostałe formalności związane z instalacją fotowoltaiczną wykonamy za Ciebie i nie musisz się o nic martwić.

 

 

Jak uniknąć pomyłki rozliczeniowej?

 

Rozliczanie energii uzyskanej i oddanej do magazynowania jest złożonym procesem, jednak wszystko zależy tak naprawdę od sieci dystrybucyjnej i konkretnego rozwiązania fotowoltaicznego. W przypadku braku znajomości przepisów rządzących rynkiem OZE warto dowiedzieć się więcej od firmy, która zajmowała się usługą produkcyjną i wdrożeniową mikroelektrowni. Dzięki temu jako prosument zaoszczędzimy sobie ewentualnych potknięć, które mogą spowodować mniejszą opłacalność inwestycyjną i swobodę z użytkowania własnego prądu.

 

 

Zaufana Firma

Zaufali nam nasi klienci

Wsparcie 24/7

+48 690 693 636

Szybki zwrot

Czas zwrotu to tylko 6 lat

Ekspresowy montaż

Jedynie 10 dni

Najważniejsze Fakty

Instalacje fotowoltaiczne produkują prąd cały rok, także w pochmurne dni.

Dzięki dofinansowaniom instalacje fotowoltaiczne zwaracają się już po 6 latach.

Instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne, bezobsługowe oraz praktycznie nie wymagają konserwacji.

Paneli fotowoltaicznych nie trzeba myć. Dzięki specjalnej powłoce wystarczy padający deszcz raz na kilka tygodni.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zostaw nam wiadomość! Odpowiemy najszybciej jak to możliwe 🙂